Yeni başlayacak ev biracısı adayı için öneriler

6f34ddeb260a354821474020ddb594e4068097f5

Bira tahıldan yapılır. Biranın tadından görünümüne, alkole dönüşecek şekere kadar her şeyi tahıl sağlar.

Nasıl oluyor, çok yüzeysel olarak anlatacak olursak şöyle: Önce tahıl ıslatılıyor ve filizlenmesi sağlanıyor. Filizleri neredeyse tane boyuna geldiğinde kurutularak malt elde ediyorsunuz. Bu maltı parçalamadan, un ufak etmeden ezecek şekilde değirmenden geçirerek 65 derece civarı suyla buluşturuyorsunuz. Şerbetçiotları bu aşamada ekleniyor. Bir süre sonra şerbeti malttan süzüp hızlıca soğutmanız gerekiyor. Artık uygun sıcaklıktaki şerbeti bir fermentere alıp mayasını ekleme ve sabretme zamanı.

Daha önce hiç evde bira yapmamış birisi için biraz karışık, kabul ediyorum.

Daha kolay bir yöntem de var, hazır bira kitleri.

Kendini tam tahıldan bira yapmaya hazır hissedene kadar, veya gerekli alet edevata sahip olana kadar hazır kitlerle de lezzetli biralar yapabilirsin.

Öncelikle ufak bir başlangıç masrafı yapmak gerekiyor.

Neyse ki günümüzde bütün ihtiyacın olan malzemeleri tek tık ile satın alabiliyoruz, eskiden çok zormuş bu işler.

Hazır bira yapım seti edinmek gerekiyor. Üzerinde termometresi ve musluğu bulunan fermantasyon kovası, hava kilidi, şişe doldurma çubuğu, karıştırıcısı, şişe fırçası, şişe kapakları, şişe kapak kapatıcısı, temizlik ve dezenfekte ürünleri vs. barındıran bu setleri aşağıdaki sitelerden edinebilirsin.

ButikBira’nın seti

Bira House’un seti

Fermantasyon Market’in seti

Bu sitelerde içinde bira kiti olan, olmayan, bazı malzemeler eksik ya da fazla set çeşitleri de var, incelemekte fayda var. Başka siteler de var ama ben tecrübe etmedim, alışveriş bölümünde bütün siteleri zamanla yorumlayacağız.

Alacağın setin içerisinde bira kiti yok ise onu da ayrıca almalısın, bira o konservenin içinde çünkü 🙂

Alışkın olduğun tada en yakın bira kitlerinden birisini seçmek istersen:

ButikBira
Pilsner Bira Kiti

Export Pilsner Bira Kiti

Premium Pilsner Bira Kiti

Bira House
Real Ale Bira Kiti

Canadian Blonde Bira Kiti

Fermentasyon Market
Pilsner Bira Kiti

Dünyada binlerce çeşit bira kiti var, ülkemizde de hatırı sayılır çeşit bulmak mümkün. Zamanla çeşit çeşit denersin zaten.

Satın aldığın başlangıç setinde ve aldığın kitlerin üzerinde yazıyor nasıl yapılacağı ama aşağı yukarı şöyle sıralayabilirim yapacaklarını.

1- Kova başta olmak üzere tüm malzemeleri temizleyici madde ile temizlemelisin. Ben tüm dünyada kabul gören PBW ile temizlik yapmanı tavsiye ederim. Satış siteleri ellerindeki stoğa göre farklı malzemeler de öneriyor ama ben önermiyorum. Daha sonra yine tüm malzemeleri mikrop ve bakterilerden arındırmalısın. Bunu da yine düm dünyadaki ev biracılarının tercihi Star-San adlı ürünü kullanarak yapmanı öneririm.
– Star-San gayet köpük yapan bir madde, köpükten korkma, eldivenli elin ile şöyle bir sıyır, at, kalan da kalsın. Deterjan değil o.

2- Aldığın bira kitine göre değişse de 1 kilo toz şekere ihtiyacın var. Bazı kitlerde gerek yok. Aldığın kitin açıklamasında yazar zaten. Şeker yerine toz ya da sıvı malt özütleri de kullanabilirsin. Lezzet, gövde _(ne olduğunu zamanla anlarsın)_, tat, alkol oranı ve köpüğe etki eder malt özleri. Toz Şekeri kaynar suyla erittikten sonra konservedeki bira kitini ekleyecek ve yine kitin çeşidine göre 23 litreye tamamlayacak şekilde su ekleyeceksin.
– Kuru malt özünü sıcak suyla karıştırma, beton gibi oluyor, soğuk suda erit öyle kat.

3- Artık kova içinde 1 kilo şeker veya malt özleri, bira kiti olan 23 litre sıvı olmalı. ortalama 20-23 derece ise bu sıvı kapağını iyice sıkıca kapatıp bir ucundan 45 derece yatırıp deli gibi çalkalamalısın.
– Kapaktaki deliği dezenfekte ettiğin parmağınla tıkamayı unutup etrafı batırma 🙂 öyle çalkala ki kapağı açtığında 10 santim köpük olmuş olsun.

4- Bira kitinden çıkan mayayı köpüğün üstüne yavaşça serperek kapağı tekrar kapatıyor ve kapaktaki contalı deliğe çizgiye kadar su doldurduğumuz hava kilidini takıyor ve ortalama 20-23 derecede 1-2 hafta rahatsız edilmeden bekleyeceği yere koyuyoruz. Kovanın doğrudan güneş almaması faydalı.
– Maya nerede? Konservelerde kapağın altında, vakumlu poşet olanlarda poşetin altına yapıştırılmış
– Çok yapılan hata sıcak suya maya eklemiyoruz.
– Köpüğü kenara ayırmaya çok da gerek yok.

5- Bir süre sonra (3-4 saat olabilir, 12 saat de) hava kilidindeki suyun bir tarafa toplanmış olması ve lıkır lıkır sesler çıkarması lazım, çıkmazsa da sorun değil, kova plastik sonuçta bir yerinden kaçırıyordur havayı. Çok dert değil. Çeşme kaçırmasın yeter ki 🙂 1 hafta kadar sonra (2 haftaya da uzayabilir) hava kilidindeki su tekrar eşitlenecek ve artık şişeleme yapmaya başlayacağız. Mayalanmanın gerçekten bitip bitmediğini anlamanın bir yolu var aslında, Hidrometre satın alarak ölçüm yapabiliriz. İleride hidrometre kullanımı da anlatacağım. Şimdilik 1.5 – 2 hafta bekleyen kova şişelenebilir olarak kabul edebilirsiniz.
– Hava kilidinde hareket yoksa dertlenme
– Hareket yoksa hava kilidinde sorun etme
– Lıkır lıkır ses gelmiyorsa hava kilidinden üzülme

6- 45 adet depozitolu bira şişesi edinmen lazım. Bunları bir şekilde temin edip PBW ile çok güzel temizlemen lazım. Tekel bayisinden alacağın şişeler ciddi manada temizliğe ihtiyaç duyuyor. Ve hayır bulaşık makinasına koyma, bir işe yaramıyor içine su girmiyor doğru düzgün. Parlatıcı bulaşıyor. Bir de yüksek ısıda içindeki kirler daha da yerleşiyor. Benim tavsiyem şişeleri sıcak iki parmak PBW‘li suda yarım saat kadar bekletip çalkalayarak kirlerden arındırman. Daha sonra fırça yardımı ile yine PBW‘li su ile detay temizliği yapman. Işıkta kontrol ederek iyice temizlendiğinden emin olabilirsin. Hala inatçı kirler var ise at gitsin 20 kuruşluk şişe yahu.
– Şişenin içine bir miktar pirinç atarak çalkalama işini daha etkili yapanlar var.
– Butik Bira sitesinde bu iş için üretilmiş plastik şişe de satılıyor, üşeniyorsan ve paran çoksa tavsiye ederim.

7- Günlerden şişeleme günü ise ve kirlerinden arındırılmış 45 şişen var ise şişeleri dezenfekte etmekle başlayacağız. Eğer şişe temizleme fıskiyesine sahip isen kollarını seviyorsun demektir. Hatta yoksa bu işi 2-3 gün ertele ve satın al. Öyle faydalı. Bütün şişeleri Star-San ile dezenfekte ettikten sonra 2 adet kesme şeker eklediğimiz şişeyi Star-San ile dezenfekte ettiğimiz doldurma çubuğu ile 2-3 parmak boşluk kalacak şekilde dolduruyor ve Star-San dolu suyun içine koyduğumuz kapaklardan birisiyle Star-San ile dezenfekte ettiğimiz kapatıcıyı kullanarak kapatıyoruz.
– Yani Star-San çok çok önemli 🙂
– Şişelere 2 adet kesme şeker koymayı unutma, 4 tane de koyma füze gibi patlayabilir

8- Ben minimum bir hafta yazayım da sen nasıl olsa 3 gün sonra birisini açıp deneyeceksin. Deneye deneye 1 ay dolmadan bir kasayı bitirince farkedeceksin ki bu şişeler bekledikçe güzelleşiyor.

Tadını çıkar 🙂

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Pin on Pinterest0Digg thisBuffer this pageShare on Tumblr0

Yeni başlayacak ev biracısı adayı için öneriler” üzerine 2 düşünce

  1. Yasin

    Hocam Merhabalar.
    Sizin bilgilerinize dayanarak bira yapımı için sizden yardım talep edebilir miyim ?

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir