Apple Genius Bar ve Teknik Servis

Zorlu Center’daki randevu süreci ve Apple Genius Bar tecrubemi paylaşayım istedim.

2010 yılında ElmacıPazarı‘ndan (ElmaSepeti olmuş artık) aldığım 15′ Mid 2010 Macbook Pro son 3-4 aydır sorun çıkarıyordu. Sürekli arka arkaya donma ve işine gelmeyince restart atma gibi huylar edinmişti.

“Bir format atarım, temiz bir kurulum yapınca geçer” diye düşünsem de öyle olmadı. Biraz forumlarda gezince de bu seride bir sorun olduğunu ve 3 yıla kadar olan bilgisayarlarda değişim yapılacağını görünce moralim çok bozuldu. Bu tip aksilikler hep tanınan süre dolunca ortaya çıkar malum.

Hemen bilgisayarı aldığım Elmacı Pazarını aradım, artık bireysel müşterilerine teknik destek vermediklerini (!) Apple veya yetkili servisleri ile görüşmemi önerdiler. Twitter’da filan randevu almanın ne kadar zor olduğunu hep gördüğümden “hiç bulaşmayayım ben parası neyse veririm” diyerek diğer teknik servisleri aramaya başladım. 2-3 denemede telefonu açan servis bulamadım (Pupa, Bilkom, Artı), bir tanesi de (Ofis iletişim) daha telefonda 1200 Dolar + KDV gibi bir fiyat çekti. (Eski Türkiye hep bunlar)

O düşük moral ile yeni modelleri incelerken (of ne kadar pahalılar) bir kararla Apple sayfasında Zorlu Center için teknik destek telefonu, aradım, telefona çıkan Apple görevlisi (adı Doğaç idi sanırım adı) şaşırtıcı derecede ilgilendi benimle ve bazı tuş kombinasyonları yaptırdı konuşma esnasında. Bu işlemler bilgisayardaki sürekli donmaları sonlandırdı ama zırt pırt reset atmasını engellememişti. Bunun için Genius Bar’dan randevu almamı ya da diğer teknik servislere gitmemi önerdi o da.

Bir iki kere gündüz denedim beceremedim, önerilere uyup birkaç gün sonra gece 12’de denedim ve 21 dakikalık uğraş sonucu başardım (hatta yanlışlıkla arka arkaya iki kere)

Randevu günü geldiğinde neyle karşılaşacağımı bilmediğimden heyecanla gittim, biraz etrafı izleyeyim ne nasıl oluyor diye bakınayım dedim. Kendimi bir randevu kavgasının içinde buldum :) Fırsat bulup bir “Genius”a derdimi anlattım, ilgiyle dinledi ve ipad’ine not aldı. Hemen oracıkta ayaküstü imza karşılığı bilgisayarımı teslim alıp sizi arayıp durumdan haberdar edeceğiz dedi.

apple genius bar

Teknik destek ve garanti/sigorta işlerinden ağzım nasıl yandıysa bugüne kadar, kesin bilgisayarın ana kartının değişeceğine dair bir telefon alırım, 1200 dolar olmasa da hayli yüksek değişim ücreti karşılığında tamir ederler diye düşünüyordum.

6 gün sonra bir “Ürününüz alınmak üzere hazır.” konulu e-posta geldi, şüphe ve şaşkınlıkla Apple’a gittiğimde bilgisayarımın ana kartının değiştiğini söylediler ve bir imza karşılığı teslim ettiler.

Zar zor teşekkür ettim, -sanki her an birisi faturasını uzatacaklarmış gibi- sessizce oradan ayrıldım.

Biz alışık değiliz böyle şeylere.

Zaten niyetim yoktu da, bundan sonra asla başka marka bilgisayar almam, aldırmam.

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Pin on Pinterest0Digg thisBuffer this pageShare on Tumblr0

Apple Genius Bar ve Teknik Servis” üzerine 2 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir